تبلیغات
وبلاگ حقوقی قانون حیات - ملاقات طفل و حضانت

وبلاگ حقوقی قانون حیات

یک مقصربی گناه دانسته شود.بهتراست از اینکه یک بی گناه محکوم گردد!

ملاقات طفل و حضانت

به عبارت ساده تر حضانت را می توان نگاهداری و تربیت اطفال معنا كرد نگاهداری طفل شامل غذا دادن به او، تنظیف و خواباندن و لباس پوشیدن و بردن به پزشك در صورت مریض شدن و بطور كلی هر اقدامی كه جهت حفظ سلامت جسم و روح طفل لازم باشد می شود .

مطابق ماده 1169 قانون مدنی اصلاحی 8/9/1382 مجمع تشخیص مصلحت نظام حضانت طفل تا هفت سالگی به عهده مادرست . البته چنانچه پدرو مادر طفل جدا از یكدیگر زندگی كنند و بعد از آن حضانت به عهده پدر می باشد . مطابق تبصره الحاقی به ماده قانونی ذكر شده بعد از هفت سالگی در صورت حدوث اختلاف حضانت طفل با رعایت مصلحت كودك به تشخیص دادگاه می باشد .

مطابق ماده 1174 قانون مدنی در صورتی كه به علت طلاق یا به هر جهت دیگر پدر ومادر طفل در یك منزل سكونت نداشته باشند هر یك از آنها كه طفل تحت حضانت او نمی باشد حق ملاقات طفل خود را دارد . تعیین زمان و مكان ملاقات و سایر جزئیات مربوطه به آن در صورت اختلاف بین آنان با محكمه است .

چنانچه دادگاه برای یكی از والدین كه حضانت با او نیست حق ملاقات تعیین نمود و مكان و زمان آنرا مشخص كرد در صورتی كه شخصی كه حضانت به عهده اوست از دادن ملاقات طفل جلوگیری نمود و به عبارت دیگر از اجرای حكم دادگاه امتناع نمود تكلیف چیست و دائره اجرای احكام چه وظیفه ای دارد ؟ در ماده 14 قانون حمایت خانواده مصوب 1353 در این خصوص تعیین تكلیف شده است در این ماده می خوانیم هر گاه دادگاه خانواده تشخیص دهد كسی كه حضانت طفل به او محول شده از انجام تكالیف مربوط به حضانت خودداری كرده یا مانع ملاقات طفل با اشخاص ذی حق شود او را برای هر بار تخلف به پرداخت مبلغی از هزار ریال تا ده هزار ریال و در صورت تكرار به حداكثرمبلغ مذكور محكوم خواهد كرد . دادگاه در صورت اقتضاء می تواند علاوه بر محكومیت مزبور حضانت طفل را به شخص دیگری واگذار نماید در هر صورت حكم این ماده مانع از تعقیب متهم چنانچه عمل او طبق قوانین جزائی جرم شناخته شده باشد نخواهد بود .

چون دادگاه صادر كننده حكم در این مورد باید تكلیف قضیه را روشن نماید به نظر می رسد دادگاه خانواده با اعلام دائره اجرای احكام مبنی بر ممانعت محكوم علیه از دادن ملاقات طفل می تواند طبق مقررات ماده 14 قانون ذكر شده با تشكیل جلسه دادرسی كسی كه مانع از اجرای حكم دادگاه شده محكوم به پرداخت جریمه نموده چنانچه مجدداً مانع اجرای حكم گردید حضانت را از او سلب نموده و به دیگری بدهد و اگر از دادن طفل خودداری نموده حسب ماده واحده قانون مربوط به حضانت مصوب 1364 مجلس شورای اسلامی محكوم علیه را تا استرداد طفل بازداشت نماید اداره كل حقوقی قوه قضائیه طبق نظریه شماره 4905/7-31/5/79 در این خصوص چنین نظر داده است درمورد استنكاف و ممانعت از دیدار طفل وسیله شخصی كه او را در اختیار دارد با استفاده از قانون مربوط به حق حضانت مصوب تیر ماه 1365 می توان فرد ممتنع را الزام و درصورت مخالفت تا اجراء حكم حبس كرد

طبقه بندی: حقوق کودکان،
[ شنبه 13 خرداد 1391 ] [ 04:04 ب.ظ ] [ بهاره ] [ نظرات() ]