تبلیغات
وبلاگ حقوقی قانون حیات - وكالت آنلاین !!

وبلاگ حقوقی قانون حیات

یک مقصربی گناه دانسته شود.بهتراست از اینکه یک بی گناه محکوم گردد!

وكالت آنلاین !!

شاید عنوان مقاله تا حدودی دور از ذهن به نظر بیاید، لكن این واژه آینده محتوم حرفه وكالت خواهد بود. امروزه روند روبه رشد فناوری كه از اوایل دهه ۹۰ میلادی شتاب فزاینده ای نیز به خود گرفته، تمامی شئونات زندگی انسان ها را دستخوش تحول نموده است. اقتصاد، سیاست، تحصیل، بانكداری و.... با چهره های نوینی پدیدار شده اند كه می بایست به آنها عادت نمود.

اصطلاحاتی از قبیل جامعه مجازی، بانكداری الكترونیكی، تحصیل آن لاین (یا به تعبیری بر خط) و... واژگانی هستند كه تمامی ما كم و بیش با آنها آشنا شده ایم. این روند رو به رشد در عرصه های مختلف زندگی بشر موجب شده، تا حكومت ها نیز به سوی الكترونیكی شدن گام بردارند و اصطلاح دولت الكترونیكی در تمامی محافل اجتماعی طنین انداز شود.

از بنیادین ترین زیرساخت های دولت الكترونیكی (البته دولت در معنای عام و نه صرف قوه مجریه)، ایجاد تغییر در ساختارهای اجرایی و اداری كشور است. آغاز روش های نوین رسیدگی (البته در حد ابتدائی آن) در نظام قضایی ما خود بیانگر راه جدیدی است، كه مسئولان این قوه برای تطابق با وضعیت شتابناك جامعه از خود نشان داده اند و در این بین جامعه وكالتی ما در غفلت به سر می برد؛ ضروری است تا وكلاء نیز در تطابق خویش با فناوری های نوین وارد عمل شده و در افزایش آگاهی های خود اقدامات ضروری را به كار گیرند. از جمله این اقدامات گرایش به سوی بنیان های اساسی وكالت در فضای سایبر است كه در نوشتار حاضر از آن به وكالت آن لاین تعبیر شده است.

به زودی مشاهده دادگاه های آن لاین (Online Courts) و به تبع آن دادرسی آن لاین(Online Procedure) پدیده ای حیرت آور نخواهد بود و وكلاء نیز باید به وكالت آن لاین (Online advocacy) در این محاكم عادت كنند. اولین سوالی كه در ذهن ایجاد می شود آن است كه این دیگر چه نوع وكالت است؟ چگونه می توان به صورت آن لاین وكالت نمود؟ مشاوره آن لاین چگونه محقق می شود؟ چگونه وكالت نامه آن لاین تنظیم كنیم؟ امضاء موكل را چگونه گواهی كنیم؟ و سوالات بسیار دیگر كه ممكن است به ذهن متبادر شود.

در ابتداء بحث، و پیش از شروع به پاسخگویی سوالات فوق باید این موضوع را تبیین نمود كه وكالت آن لاین تنها منحصر به دادگاه ها و رسیدگی های این آن لاین نیست و در محاكم و دادگاه های سنتی نیز می توان از آن بهره برد.

در این نوع خاص از وكالت، وكیل با استفاده از وكالتنامه های دیجیتالی و در فضای اینترنت، با موكلان خویش ارتباط برقرار می كند و در واقع، فضای مجازی اینترنت جایگزین فضای واقعی دفتر وكیل می شود. در بررسی وكالت آن لاین ابتدا به بحث مشاوره آن لاین و پس از آن به وكالت در معنای مصطلح و ویژگی های آن لاین آن می پردازیم.

در حال حاضر مشاوره آن لاین در فضای اینترنت هم توسط وكلاء و مشاوران حقوقی و هم توسط افرادی كه تا حدودی در این زمینه مطلع هستند، ارائه می شود و پیرو قواعد و اصول خاصی نیست. لكن بحث ما در این نوشتار بررسی ارائه مشاوره حقوقی آن لاین توسط اعضای جامعه وكلاتی كشور است، كسانیكه مجوز قانونی برای انجام این كار را دارند. ارائه مشاوره حقوقی آن لاین در دو حالت كلی قابل تصور است، اول به صورت پرسش و پاسخ های فرضی كه فرد در وبلاگ یا وب سایت خویش قرار می دهد و مراجعین با مطالعه آنها به جواب سوالات خودشان می رسند. دوم ارائه مشاوره و پاسخگویی به سوالات افراد، كه خود به دو روش عمده محقق می شود؛ ۱. ارسال سوال به وكیل و پاسخگویی وی به شخص از طریق نشانه های ارتباطی كه وی برجای گذاشته است؛ ۲. ارائه سوال به صورت مستقیم و پاسخگویی همزمان از سوی وكیل كه به طور عمده در اتاق های گفتگوی آن لاین حقوقی متصور است، این نوع از ارتباط (یا به بیان بهتر تعامل) میان سوال كننده و وكیل، نیازمند ابزارهای اینترنتی پیچیده است و این مسئله تا حدودی این شیوه را دچار مشكل كرده و از اینرو استفاده از آن در كشور ما نزدیك به صفر است و به همین خاطر روش مبتلابه در این مورد ارائه مشاوره حقوقی آن لاین به صورت غیر مستقیم است.

شایان ذكر است كه در حال حاضر تعداد كثیری از وكلاء در برابر مشاوره ای كه ارائه می دهند، حق الزحمه دریافت می كنند، لذا سوالی كه مطرح می شود آن است كه چگونه ایشان می توانند در مشاوره های آن لاین حق الزحمه خود را دریافت نمایند؟ در پاسخ باید اظهار داشت كه با توجه به توسعه شبكه بانكداری الكترونیكی در ایران و امكان پرداخت اینترنتی، می توان از این روش برای دریافت حق الزحمه مشاوره های حقوقی آن لاین بهره برد و این همان روشی است كه می تواند در دریافت حق الوكاله های ناشی از این قرارداد ها نیز از آن استفاده نمود.

پس از آشنایی مقدماتی با روش های مشاوره آن لاین و كلیات وكالت در این فضا به بررسی فروعات این نوع از وكالت می پردازیم. بحث اول چگونه فراهم نمودن زمینه وكالت آن لاین، یا به تعبیری ایجاد دفتر وكالت مجازی است. به نظر می رسد بهترین روش، ایجاد یك وب سایت حقوقی شخصی از سوی وكلاء است و در آن می بایست یك سری امكانات فنی جهت ارائه خدمات وكالتی آن لاین در نظر گرفته شود. اولین و مهم ترین ابزاری كه باید لحاظ شود همان وكالتنامه است كه باید در سازوكار اینترنتی به آن تجسم بخشید.

به نظر می رسد كه ساختار وكالتنامه های آن لاین باید مشابه وكالت نامه های معمولی باشد، با این تفاوت كه در قسمت امضای موكل و وكیل و نیز قسمت گواهی امضای موكل می بایست از امضای دیجیتالی (۱) استفاده نمود كه در دنیای امروز مرسوم است و البته استفاده از ابزارهای شناسایی هویت كه با فناوری های موجود امكان دسترسی به آن نیز وجود دارد، ابزار دیگری است كه از سوی وكلاء می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
به منظور پیشگیری از سوء استفاده های فرصت طلبان، كانون های وكلاء نام های دامنه ای (Domains) را در زیرمجموعه نام دامنه خویش و با نام وكلای متقاضی در اختیار ایشان قرار بدهند تا آنها از یك مرجع رسمی منشعب گردند و دست فرصت طلبان نیز كوتاه شود. در واقع این نام دامنه چیزی مشابه گواهینامه های وكالت است كه وكلاء در حال حاضر در دفاتر خویش نصب می كنند و به تعبیری معرِف جواز اشتغال به وكالت ایشان است.

سوای این مورد تنظیم قراردادهای مالی و سایر ملزومات حرفه وكالت می تواند با استفاده از همین ابزارها به صورت آن لاین صورت گیرد و نیازی به مراجعه حضوری افراد نباشد.

در خاتمه لازم است بیان نمود كه این نگاشته تنها مقدمه ای برای تقریب موضوع به ذهن دوستان و همكاران گرامی است و جزئیات بیشتر در این خصوص می بایست در نگاشته های مفصل تر به بحث گذاشته شود.[ شنبه 13 خرداد 1391 ] [ 01:45 ب.ظ ] [ بهاره ] [ نظرات() ]