تبلیغات
وبلاگ حقوقی قانون حیات - مشاغل و بازار کار رشته ی حقوق

وبلاگ حقوقی قانون حیات

یک مقصربی گناه دانسته شود.بهتراست از اینکه یک بی گناه محکوم گردد!

مشاغل و بازار کار رشته ی حقوق

 مشاغل رسمی و مرتبط با رشته ی حقوق عناوین زیر هستند : 

1- وکالت

2- سردفتری اسناد رسمی

3- سردفتری ازدواج و طلاف

4- قضاوت

5- مشاوره حقوقى در وزارتخانه ها, مؤسسات و شرکتهاى دولتى و خصوصی

مشاغل غیر رسمی :

بسیار فراوان است! کلا در هر جایگاه اداری میتوان از نیروهای حقوق استفاده کرد.

در 4 مورد شغلی ابتدایی بعد از بررسیهای همه جانبه ی اجتماع و پس از برآورد نیاز های جامعه هر ساله از متقاضیان امتحانی به عمل می آید و افراد برتر وارد حوزه ی شغل مورد نظر میوند.

لازم به ذکر است م اکنون امتحان سردفتری اسناد رسمی و قضاوت گرفته نمیشود. سردفتری اسناد رسمی تقریبا اشباع شده و نیازی احساس نشده به افزایش آن (هر چند هم اکنون هم بسیار زیادند و بسیاری استعفاء دادند و ...) و قضاوت هم از طریق دانشگاه تخصصی آن یعنی دانشگاه قضایی (امام صادق) استخدام میشوند که البته سابقه ی حوزوی هم بسیار کمک شایانی به استخدام میکند.
کانون وکلای دادگستری هر ساله از طریق امتجان ورودی که توسط سازمان سنجش به عمل می آید تعدادی وکیل کارآموز را دعوت به همکاری میکند.

نسبت وکلا در برابر جمعیت جامعه در کشوری مثل انگلستان نسبت 1 به 500 است یعنی به ازای هر 500 نفر یک وکیل است در کشور ما این نسبت 1 به 20،000 به است. البته قرار نیست همسان باشد بلکه شرایط هر کشوری با کشورهای دیگر فرق میکند.

اشخاصی که از امتحان تستی کانون وکلا سربلند بیرون می آیند وکیل کار آموز شناخته میشوند و باید یه دوره ی 1-2 ساله را به سرپرستی یک وکیل سرپرست (وکیلی است که 5 سال از حکم پایه 1 آن میگذرد) به شغل وکالت بپردازد (البته محدودیتهایی هم دارد) و سپس بعد از فراخوان کانون وکلا برای امتحان شفاهی و کتبی آماده میشوند ، چنانچه در آن امتحان موفق به کسب نمره ی قبولی شوند حکم وکیل پایه 1 دادگستری به آنها داده میشود و کار خود را ادامه میدهند (در صورتی که محدودیتها دیگر وجود ندارند).

طبقه بندی: دانستنیهاومطالب حقوقی،
[ شنبه 13 خرداد 1391 ] [ 12:00 ق.ظ ] [ بهاره ] [ نظرات() ]